Dnes už si asi len málokto vie predstaviť, že by sa zapadnutím slnka ocitol v úplnej tme. Lampy a svietidlá sa stali nenahraditeľnou súčasťou našich domácností – vylepšujú štýl jednotlivých miestností a hrajú veľkú úlohu pri dotváraní celkovej atmosféry domova. Poradíme vám, aké typy svietidiel sa hodia do kuchyne, spálne, či obývačky a ktoré z nich by určite mali mať svoje miesto aj u vás doma.
Dôležitosť svetla v interiéri
Svetlo je nenahraditeľným prvkom každého interiéru. Vyzdvihuje krásu a jedinečnosť toho-ktorého priestoru, dodáva mu charakter. Nie je pritom žiadnym tajomstvom, že voľba osvetlenia sa tiež môže výrazne podpísať na ovplyvňovaní nálady i celkovej energie vo vašom dome.
Či už zariaďujete spálňu, jedáleň, alebo ktorúkoľvek inú časť vašej domácnosti, pomocou správne zvolených svetelných zdrojov máte možnosť vytvoriť nielen funkčné, ale i nesmierne efektné miesto na bývanie. Taká, na prvý pohľad obyčajná, lampa totiž môže v sebe kombinovať prvky elegancie, dizajnu aj využiteľnosti.
Nie je osvetlenie ako osvetlenie
V súčasnosti sú na trhu dostupné svietidlá v najrôznejších vyhotoveniach. Z množstva tvarov, farieb, rozmerov i svetelných vlastností si pritom vyberie naozaj každý. Aby však svietidlo korešpondovalo s ďalším vybavením interiéru a zároveň spĺňalo svoj účel, treba k jeho výberu pristupovať s uvážením. Nasledujúcich 5 typov lámp možno považovať za základnú výbavu domácnosti.
1. Voľne stojace lampy
Vysoké stojace svietidlá sú navrhnuté tak, aby mohli byť samostatne umiestnené na podlahe. Vďaka vyvýšenému uloženiu žiarovky krásne osvetlia miestnosť. Sú vynikajúcim pomocníkom na rozjasnenie tmavého kútu, ale príjemnú atmosféru vytvoria aj v otvorenom priestore. Výborne sa hodia do obývacej miestnosti k pohovke, na ktorej zvyknete oddychovať pri televízore, či ku kreslu, v ktorom radi relaxujete pri čítaní kníh.
Jednou z mnohých výhod stojacich lámp je ich univerzálnosť. Môžete ich využiť nielen na osvetlenie priestoru, ale aj ako zaujímavú dekoráciu. Zároveň nie je žiaden problém premiestniť ich z miesta na miesto, takže ak vás ich poloha omrzí, jedným ťahom ruky premeníte vašu obývačku na úplne nový priestor.
2. Závesné lampy
Existuje veľké množstvo kúskov v tradičnom i modernom prevedení, ktoré možno označiť pomenovaním závesná lampa. Ako už názov napovedá, tento druh svietidiel je charakteristický tým, že visia v priestore. So stropom sú obyčajne prepojené retiazkou, šnúrou, či dokonca kovovou tyčou.
Závesné svietidlá a lustre sa zvyknú používať na centrálne osvetlenie miestností. Uplatnia sa vo vstupných halách, na schodiskách, v kuchyni i jedálni, v obývacej izbe aj spálňach. Svetlo rozptýlené po strope rozjasní ktorúkoľvek miestnosť v domácnosti, a tak majú závesné lampy skutočne všeobecné využitie.
Závesné osvetlenie má výborné využitie aj na osvetlenie konkrétnych kusov nábytku. Jedna alebo viacero takýchto lámp vám poskytne toľko svetla, koľko len potrebujete, pričom vám nebudú prekážať v ceste. Urobia vám skvelú službu nad ostrovčekom v kuchyni či barovým pultom, oceníte, keď vám rozžiaria jedálenský stôl. Inštaláciou závesného svetla nič nepokazíte ani v spálni, naopak, iba ním podporíte svetlo z lampy na nočnom stolíku.
3. Stropné a nástenné lampy
Široké zastúpenie majú aj lampy, ktoré nie sú zavesené, ale iba “prisadené” k stropu. Zvyknú sa tiež označovať pojmom “stropnice”. Podobne, ako závesné svietidlá, i stropné lampy možno využiť na všeobecné osvetlenie priestoru. Väčšinou však svoju službu vykonávajú v miestnostiach menších rozmerov.
Zvláštnou kategóriou stropných svietidiel sú nástenné lampy. Ich princíp spočíva v umiestnení na stenu.
4. Stolové lampy
Vo svete, ktorému dominujú výrazné stojacie lampy, kreatívne závesné svetlá a nádherné lustre, sa môže drobná stolová lampa javiť ako menej zaujímavá voľba. Nepodceňujte však jej efektivitu. Ak sa použije správne, môže priniesť kvalitné osvetlenie i šmrnc do ktoréhokoľvek priestoru v domácnosti.
Malé rozkošné svietidlá nájdu najlepšie využitie v spálni. Nielen, že poslúžia ako štýlová dekorácia nočných stolíkov, ale určite vám dobre poslúžia aj ako lampy na čítanie, či nepriame svetelné zdroje na spanie. Tento typ osvetlenia nájde skvelé využitie aj na písacích stoloch v detských izbách, či v pracovniach. A čo je najlepšie, dovoľuje popustiť uzdu vašej fantázii – hrajte sa s farbami, vzormi, materiálmi a umiestnením stolových svietidiel a vášmu interiéru dodajte svieži vzhľad.
5. Lampy s efektom
Ak chcete niečo extra, nebojte sa siahnuť po výdobytkoch najmodernejšej doby. Svetlá s pohybovými senzormi, stmievateľné svietidlá, bodové lampy… to všetko a ešte oveľa viac môže urobiť váš domov špeciálnym.
Tipy na osvetlenie v jednotlivých miestnostiach
Pri navrhovaní interiéru treba uvažovať o tom, kde budú svietidlá umiestnené, aké žiarovky budú použité, aká farebná teplota by mala vyžarovať v danom priestore. Zdá sa vám to príliš zložité? Nasledujúce tipy vám pomôžu zorientovať sa v tom, ako na ktorú miestnosť:
- Obývacia izba – použite kombináciu stojacich lámp, stolových lámp a stropného osvetlenia, ktoré je stmievateľné.
- Spálňa – Chcete pomocou svietidiel dosiahnuť intímnu atmosféru? Využite decentné stolové lampy, ktoré oceníte najmä v čase pred spaním. V kombinácii s dobre zvoleným stropným svietidlom si prídete na svoje.
- Kuchyňa – Dominantné osvetlenie by malo byť krehké a jasné zároveň, poskytne vám ho napríklad luster. Ďalšie zdroje svetla môžete zabezpečiť pomocou podsvietenia kuchynských skriniek. Detailnejšie rady, ako vybrať svietidlá do kuchyne, nájdete aj tu.
- Kúpeľňa – Určite oceníte jedno hlavné stropné svetlo, a potom i osvetlenie v blízkosti zrkadla (buď okolo neho alebo nad ním).